Forkliftlerde Aksesuarın Önemi

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Forklift filo yöneticileri ve operatörleri, koltuklar ve lastiklerden çok önemli kritik bilgileri sağlayan araç içi teknolojilere kadar her şey hakkında daha fazla veri beklemektedir. Bu gelişmeler, operasyonların ve sürücülerin taleplere ayak uydurmasının tek yoludur.

 

Forklift aksesuarlarını hafife almanın zamanı değil. Bir forkliftin veya çalışanlarınızın verimliliği açısından bunların önemini hafife almak sizin yararınıza değildir. Güvenlikten bahsetmiyorum bile.
Bu makale için, dört geleneksel aksesuar olan lastik, koltuk, terminal ve bunların bağlantıları ve ataşmanları) tedarikçileriyle konuştuk. Ayrıca çeşitli alanlardaki filo yönetimi teknolojilerinin tedarikçileri ile görüştük. Hala bunların aksesuar görünümünün bir parçası olduğunu düşünmüyorsanız, zaten başarısızsınız demektir.

Röportajın konusunun hangi aksesuar olduğu önemli değildi. Forkliftleri çalışır durumda ve en verimli şekilde tutmanın değeri en önemli husustu. Aynısı operatör güvenliği ve üretkenliği için de geçerliydi. Aksesuar tedarikçilerinin, forklifti ve operatörü en azından kısmen sorumlu oldukları tek bir birim olarak gördükleri açıktır.

Grammer’de malzeme taşıma ekipmanı koltuklarından sorumlu müşteri yöneticisi olan Tim Hall şunları söylüyor: “Koltuk felsefesi değişiyor. Operatör konforu ve şok azaltmadan bağımsız olarak en düşük maliyet düşüncesinden, koltuğun özellikleri ve bunların operatör konforu üzerindeki etkileri konusunda çok daha fazla farkındalığa sahip olduğumuz bir döneme geçiyoruz.”

Bunları koltuklar için mi söyledi? Gerçekten mi? Ne de olsa Amerika Birleşik Devletleri’nin uzun zamandır forklift koltuklarını oldukça tali bir husus haline getirdiği biliniyor. Aslında, birçok şirket, daha ilgili ve tetikte kaldıklarına inanarak operatörlerin ayakta durmasını tercih etmektedir. Bu, Avrupa’nın operatör konforu ve nihayetinde üretkenlik için koltuklara uzun süredir devam eden ilgisiyle tam bir tezat oluşturmaktadır. En azından bir an da olsa düşünülmeyi hak ediyor.

Thombert’in satış ve pazarlama müdürü Reggie Collette, lastiklerle ilgili benzer bir eğilimi fark ediyor. “Lastik kararı verilirken her modele uyan tek boy lastik yaklaşımı artık söz konusu değil” diyerek şu şekilde devam ediyor: “Depolar büyüyor ve forklift hızları genellikle artık 4 mil değil 10 mil. Bu durum lastiklerin aşınmasını artırdığından doğru bileşimin seçilmesi giderek daha önemli hale geliyor. Ayrıca operatörleri bu yeni, daha geniş ortamlarda bu forklifti en verimli şekilde nasıl kullanacakları konusunda eğitmeniz gerekiyor.” Lastikler de önemli mi? Buna bahse girerim.
Bazı önemli forklift aksesuarları ile ilgili en son bilgileri öğrenmek için okumaya devam edelim. Sizin için para kadar değerlidir.

Koltuklar ve lastikler

Lastikleri ve koltukları zaten tanıttığımız için şimdilik onlarla devam edeceğiz.

Şirketi kauçuk değil, yalnızca poliüretan tekerlek ve lastiklere odaklanan Collette, yalnızca depoların değil, belirli forklift türlerinin kullanımının da değiştiğini söylüyor.
Yani zemin koşullarınızı anlamanız gerekmektedir. Örneğin, bir nem seviyesi, zeminde maksimum kavrama için belirli bir lastik sertliği ve tasarımını belirlemektedir. Daha yüksek bir nem seviyesi, suyun daha aktif bir şekilde yer değiştirmesini sağlamak ve çekişi artırmak için lastiklere olukların açılmasını gerektirir. Ama bu sadece başlangıç, diye ekliyor Collette. Lastik durumunun izlenmesi artık çok önemlidir. Artık onların yeterince iyi olduklarını varsayamazsınız. Düzenli denetim ve bir bakım programı yapılmasını önermektedir. Ayrıca lastik verilerini kaydetmek ve izlemek de önemlidir.

Collette buna manuel telematik adını veriyor. Dinleyenlere, lastik durumunun, forklift kullanımını ve durumunu takip etmek için operatör kabininde elektronik olarak yapılan telematik izlemenin bir parçası olacağı günün geldiğinin garantisini veriyor. Lastiklerin saatlik çalışma maliyetini anlamanın, gerçek sahip olma maliyetini anlamak için kritik olduğunu söylüyor.
Daha önce de belirttiğimiz gibi, koltuklar yeni bir önem kazanıyor. Operatörlerin günde 50 ya da 60 kez forklifte binip inmesi şaşırtıcı bir durum değildir.

Grammer’den Hall, bunun, düşük profilli koltukların ve operatörün koltuktaki konumunu koruyan yerleşik kalça korumalarının ilgi odağı olduğu anlamına geldiğini söylüyor.
Koltuklardaki yeni kontrol, operatörlerin çarpışmalardan kaçınmasına yardımcı olabilir. “Dokunsal uyarılar” olarak adlandırılan ve koltuğa yerleştirilmiş bu titreşimli sinyaller, operatörü bir tehlikeye karşı uyarmaktadır. Hall, bir deponun diğer tüm seslerinde kaybolabilen sesli sinyallerden farklı olarak, sinyalin titreşmesinin onu olabildiğince belirgin hale getirdiğini söylüyor.

Ekipman ataşmanları

İster bir karton kelepçesi, ister standart bir çatal ucu olsun, ataşmanlar uzun süredir forklift operatörlerine üretkenlik avantajı sağlamaktadır. Ve bazı yeni teknolojiler nedeni ile bu kaldıraç etkisi artmaktadır. Veya Cascade Amerika Bölgesi Kıdemli Başkan Yardımcısı Pete Drake’in dediği gibi, “ataşmanlar bugünlerde çelikten çok daha fazlasıdır.”
Bolzoni’de büyük ve ulusal müşteriler müdürü Jason Gaydos, en son geliştirilmiş ataşmanların yük taşımayı daha güvenli ve daha verimli hale getirirken taşınan ürüne verilen zararı azalttığını söylüyor. Gaydos şöyle devam ediyor: “Ayrıca, son zamanlarda forklift operatörü için işi daha güvenli hale getirmeye yönelik artan bir vurgu söz konusu. Aslında, operatörün sağlığı artık çoğu ataşman seçimi kararında ön planda yer alıyor”

Örneğin, hem Cascade hem de Bolzoni, yük taşıma operasyonunu takip eden yüksek çözünürlüklü kameralara ve sensörlere sahip çatallar sunmaktadır. Buradaki fikir, çatalların ve yükün göreceli konumunun yerleşik bir terminali vasıtası ile operatöre güçlü bir görsel olarak sağlamaktır. Bolzoni’de satış ve pazarlamadan sorumlu başkan yardımcısı John Regan, “Bunun, ataşmanın kullanımının basitleştirmesini sağladığını,” açıklıyor.
Çatallara yerleşik terazilerle yapılan mobil tartım, hem Bolzoni hem de Cascade’den gelen bir başka yeniliktir. Uygulamalar aşırı yük korumasından envanter kontrolüne ve hatta sipariş toplamaya kadar uzanmaktadır.
Drake’in açıkladığı gibi, ataşmanlara yapılan bu ve ilgili teknoloji eklemeleri, özellikle yanlış kullanıldığında hasara daha yatkın olabilecek yüklerin taşınmasında operatörün tahmin yürütmesi ihtimalini ortadan kaldırmaktadır. Drake, “Buradaki teknoloji, otomasyon ve e-ticaret faaliyetindeki hızlanma ile son 18 ayda çok büyüdü ve dijital verileri yerleşik telematikten depo yönetim sistemlerine kadar uzanan sistemlerde kullanılabilir hale getirdi” diye ekliyor.

Operatörler, yerleşik terminaller aracılığıyla süreçleri kolaylaştıran verilere ve yazılıma doğrudan bağlanır.

Yerleşik terminaller ve bağlantılar

JLT Mobile Computers’da iş geliştirme yöneticisi Glenn Lundgren, bu gelişmeyi “İlk kez, forklift sürücülerine yönelik kritik görev bilgi akışı artık sadece moda bir ifade değil, bir zorunluluk” sözleriyle açıklıyor.
Sonuç olarak, tüm şekil ve boyutlardaki yerleşik terminaller, bu bilgileri doğrudan operatöre sağlayarak iş akışlarını ve süreçleri düzene sokmak için bilgilerin mevcut olmasını sağlamaktadır. Kendi içinde yeni olmasa da, sağlam ve güçlü yerleşik terminallerin yaygınlaşması, tam boyut tabletlerin, daha küçük el bilgisayarlarının, ayrıca barkod tarayıcıların ve yerleşik yazıcıların kullanımını da içermektedir. Lundgren, “Göreve özel bilgileri doğrudan operatöre sağlamak için doğru verilere ve yazılıma bağlanmak için doğru teknolojiyi yerleştirmelisiniz,” diye ekliyor.
Terminal ataşmanı üreticisi Gamber-Johnson’da tasarım mühendisi olan Chad Sullivan, operatör için rahatlığın burada çok önemli olduğunu açıklıyor. Sullivan, bunun, cihaz yerinde otururken kullanım kolaylığı ve mobil uygulamalar için çıkarma ve değiştirme kolaylığı için tasarlanmış ataşmanları gerektirdiğini ekleyerek devam ediyor. Bu aynı zamanda tüm teknolojileri kesinti olmadan çalıştırmak için gereken güç kablolarına da dikkat etmeyi gerektirmektedir.

Sullivan, ataşmanların sağlam tasarımının, amortisörleri olmayan forkliftler tesiste sadece tur attığından, cihazları sallanmaya karşı koruduğunu ekliyor. Lundgren, amacın, forkliftlerdeki teknolojik cihazlardan beş ila yedi yıl arasında sürekli kullanım elde etmek olduğunu açıklıyor. Bu arada, cihazların içindeki teknoloji de değişiyor.

Lundgren, açıklığı ve kullanım kolaylığı nedeniyle şu anda önde gelen teknoloji geçişinin Android yönünde olduğunu da ekliyor. Ancak, Microsoft bu uygulamalara verdiği desteği geri çektiği için Microsoft’tan uzaklaşma süreci devam ediyor. Lundgren, “Sonuçta, forkliftlerdeki cihazlar ve bunların ataşmanları, operatörlerin iş yüklerini artırmadan mümkün olduğunca güvenli ve üretken hale getirmekle ilgili olduğunu” söylüyor.

Forkliftlerde Aksesuarın Önemi

Tamamen Ücretsiz Olarak Bültenimize Abone Olabilirsin

Yeni haberlerden haberdar olmak için fırsatı kaçırma ve ücretsiz e-posta aboneliğini hemen başlat.

Yorumlar kapalı.

Giriş Yap

İstif Material Handling ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!

Bizi Takip Edin

Bize Katılın