Özel Güvenlik Çözümüne İhtiyacınız Olduğunu Gösteren Üç İşaret

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Özel olarak tasarlanmış bir çözümün gerekli olduğu hususu, özellikle büyük boyutlu malzemelerle uğraşırken çok açık olabilir. Diğer zamanlarda standart boyuttaki koruma uygun gibi görünebilir ancak iş akışı ilerlemeye başladığında farklı bir çözüme ihtiyaç olduğu açıkça ortaya çıkar. Aaron Conway bu yazısındamalzeme depolama ve taşımada özel güvenlik önlemlerinden bahsediyor.

Çoğu durumda standart boyutlu koruyucular değişen ortamlarda işe yarayacak olsa da diğerleri özel mühendislik çözümleri gerektirir. Bu çözümlerin endüstri standartlarını karşıladıklarından emin olmak için test edilmesi gerekir. Ergonomi, özellikle ekipmanın ağır veya büyük boyutlu olması durumunda, özel malzeme taşıma ekipmanı oluştururken de bir faktördür.

Özel tasarlanmış bir çözümün gerekli olduğu hususu, özellikle büyük boyutlu malzemelerle uğraşırken çok açık olabilir. Diğer zamanlarda standart boyuttaki koruma uygun gibi görünebilir ancak iş akışı ilerlemeye başladığında farklı bir çözüme ihtiyaç olduğu açıkça ortaya çıkar. Aşağıda özel olarak tasarlanmış bir güvenlik çözümüne ihtiyaç duyabileceğinizi gösteren üç işaret bulunmaktadır. Örneklerin palet düşürme güvenlik kapıları etrafında yoğunlaşacağını ancak sinyallerin çok çeşitli koruma çözümleri için geçerli olacağını unutmayın.

Dar alanda güvenlik ihtiyacı

Malzeme taşıma tesislerinde alan değerli bir üründür. Uygulamaya bağlı olarak çalışanlar, malzeme ve ekipman için yeterli alan bulmalıdır. Üçünü de güvende tutacak ve çoğu zaman birbirinden uzak tutacak bariyerlerin boşluklara dahil edilmesi gerekiyor. Alandan ödün verildiğinde veya iki kat genişlikteki palet bırakma alanının ötesine geçildiğinde, özel mühendislik çözümleri genellikle çözüm olur.

Örneğin, yeni bir toplama modülü ve raf sisteminde palet bırakma alanlarının güvenliğini sağlamak için bir şirketle çalıştık. Bölmeler, üç palet pozisyonunu barındıracak şekilde 17 metre genişliğindeydi ve bölmedeki alan dar olduğundan, kapıların düşmeye karşı koruma sağlarken minimum yer kaplaması gerekiyordu.

Malzemeyi bölmelerdeki üç palet pozisyonuna yerleştirmek için, platformda minimum miktarda alan kullanırken normalde 2 metre yüksekliğe kadar palet yüklerini kaldırabilen özel tasarımlı yüksek palet pivot güvenlik kapısı oluşturduk. Kapılar, palet pozisyonları için yeterince geniş inşa edilmiş olup, körfezdeki işçiler için her zaman güvenli bir ortam sağlanmıştır. Güvenlik kapıları 4 metre genişliğinde ve ağır kare çelik borulardan yapılmış olmasına rağmen, hidrolik gaz destek mekanizmamızı dahil ederek ergonomik, zahmetsiz çalışma sağladık.

Harekette olan robotlar

Tesislerde genellikle robotlardan daha fazla insan bulunsa da, bu teknolojiye yapılan yatırımlar artıyor. Şirketler çalışanlarının güvenliğinin, yatırımlarının ve ekipmanlarının korunduğundan emin olmak istiyor. Robotların hasar görmesi yalnızca maddi açıdan pahalı olmakla kalmaz, aynı zamanda tüm sistemi saatlerce veya günlerce kapatabilir. Robotların üst seviyeden düşmesi durumunda aşağıdaki çalışanların güvenliği risk altına girer ve düşen robot aşağıdaki makinelere de zarar verebilir.

Gittikçe daha fazla tesisin uygulamalarında asansör ve konveyör sistemlerini kullandığını, özellikle de robotların zemin seviyesinden sisteme doğru hareket ettiğini görüyoruz. Robotların bu boş kuyulardan düşmesini önlemek amacıyla, alanın güvenliğini sağlamak için bir çalışana ihtiyaç duymadan robotların kontrol altına alınmasını sağlamak amacıyla asansörle otomatik olarak açılıp kapanan özel güvenlik kapıları oluşturduk.

Malzeme arızaları

Malzeme palet bırakma alanına yerleştirildiğinde nasıl paketleniyor? Hepsi sarılmış ve muhafaza edilmiş mi, yoksa daha küçük kutular ve gevşek malzemeler mi? Palet bırakma alanlarındaki malzeme alınmayı ve taşınmayı beklerken birçok tehlikeyle karşı karşıya kalınabilir.

Forkliftler ve transpaletler paletleri itebilir veya malzemenin etrafındaki ambalajı delerek onu çıkıntının üzerinde açıkta bırakabilir. Malzeme ayrıca düşme bölgelerinden düşerek alt seviyeye çarpabilir; çalışanlar için güvenlik riski oluşturabilir ve aşağıdaki malzeme ve makineler düşen molozlardan zarar görebilir.

Yakın zamanda müşterilerimize, palet bırakma alanında bulunan malzemeyi bir toplama modülü içinde tutmak için pivot güvenlik kapısının çıkıntılı tarafını metal ağ korumalı güvenlik altına almalarına yardımcı olduk. Başka bir müşteri, daha küçük nitelikteki malzemesinin, taşınırken yoğun palet bırakma alanından ayrılmamasını sağlamak istedi. Bu örnek için, güvenlik kapısının dört tarafında da tam ağ bulunan özel bir güvenlik kapısı oluşturduk ve tamamen kapalı, güçle çalışan bir güvenlik kapısı kafesi oluşturduk.

Yukarıdaki senaryolar, özel olarak tasarlanmış çözümlere ihtiyaç duyduğunuzu gösteren yaygın işaretler olsa da, bunların gerekli olabileceği pek çok benzersiz durum da vardır. Standart boyutlu korumanın etkinliği konusunda şüpheleriniz varsa, tesisiniz için bu konuda bir uzman desteği gerekebilir. █

Özel Güvenlik Çözümüne İhtiyacınız Olduğunu Gösteren Üç İşaret

Tamamen Ücretsiz Olarak Bültenimize Abone Olabilirsin

Yeni haberlerden haberdar olmak için fırsatı kaçırma ve ücretsiz e-posta aboneliğini hemen başlat.

Yorumlar kapalı.

Giriş Yap

İstif Material Handling ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!

Bizi Takip Edin

Bize Katılın