TAB-Baykal Ortaklığı Sektörle Birlikte Büyüyor!

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Dünyanın en büyük akü markalarından biri olan TAB Battery’nin TAB Grubu’na dahil TAB-Baykal Akümülatör firmasının Genel Müdürü Dr. Levent BAYKAL ile akü sektörüne ve TAB-Baykal
Akümülatör’e dair konuştuk.

TAB-Baykal Akümülatör’ün forklift ve depolama ekipmanlarına yönelik sunduğu ürün ve çözümler nelerdir?

Ürün portföyümüzde kurşun asit traksiyoner aküler (az bakımlı), traksiyoner jel aküler (tam bakımsız), e-motive li-ion aküler (tam bakımsız), BCI monoblok aküler, motion monoblok (VRLA AGM ve VRLA Jel) aküler bulunmaktadır.

Üretim yaptığınız fabrikadan bahseder misiniz?

TAB Grup üyesi olduğumuz TAB Battery firması, 1965 yılında Rudnik Mežica Holding’in (Lead Mine Mežica Holding) bir iştiraki olarak, farklı kurşun faaliyetlerinin 350 yıldan daha eski olduğu bir bölgede kurulmuştur.

İlk 15 yıl boyunca TAB; İsveç-Tudor’un lisans ortağıydı. Günümüzde TAB, üç farklı lokasyonda yaklaşık 1.500 çalışanı bulunan üç modern fabrikada çok çeşitli kurşun asit sulu, VRLA AGM ve VRLA jel aküler üretmektedir.

İlk lokasyon Žerjav-Slovenya’daki yaklaşık olarak bir geri dönüşüm tesisi bulunmaktadır. 60.000 ton hurdadan yılda 33.000 ton yumuşak kurşun ve alaşımları ve yıllık 2,4 milyon adet TAB marka traksiyoner akü hücresi ve stasyoner akü hücresi üretme kapasiteli endüstriyel akü fabrikası; ikinci lokasyon TAB, Topla, Vesna ve VolThor markalarının marş aküleri için yıllık 3,3 milyon adet kapasiteli bir fabrikanın bulunduğu Slovenya-Črna na Koroškem’de; üçüncü fabrika ise Kuzey Makedonya Cumhuriyeti Probishtip’te olup, yıllık 3 milyon adet Vesna marka marş aküsü, yıllık 0,4 milyon adet TAB markalı traksiyon hücresi kapasiteli endüstriyel akü ve yaklaşık 200 ton üretim yapan geri dönüşüm tesisi ile faaliyet göstermektedir. 18.000 ton hurdadan yılda 10.000 ton yumuşak kurşun ve alaşımları üretilmektedir. Ayrıca TAB’da çeşitli askeri bataryalar da üretilmektedir. Yüksek kaliteli aküleri başta Avrupa, Asya ve Amerika olmak üzere dünya çapında tanınmaktadır.

İstifleme ve depolama sektöründe kullanılan makineler özelinde en çok tercih edilen ürünleriniz nelerdir? Bu ürünlerin tercih noktasında neler söylersiniz?

İstifleme ve depolama sistemlerinde müşteriler büyük oranda kurşun-asit traksiyoner akü tercih etmektedir. Traksiyoner akülerde biz TAB Grubu olarak müşterimizi sadece bir ürününe yani geleneksel traksiyoner akü alımının dışında rakiplerimizden farklı olarak Türkiye pazarında alternatif olarak
aşağıdaki kurşun-asit traksiyoner akü seçenekleri sunmaktayız.

TAB Jel Traksiyoner
Bakım gerektirmeyen TAB jel aküler, TAB çekici traksiyoner güç ürünleri ailesindeki ileri düzeyde gelişmiş çekiş aküleridir. Sızdırmaz TAB jel aküleri, EN 60254-2 standardına uygun olarak VRLA Jel teknolojisi (elektroliti jel biçiminde olan Valf kontrollü kurşun-asit aküler) kullanılarak üretilir. Forklift, elektrikli yol makineleri, temizlik makineleri gibi her türlü elektrikli cihazla kullanılabilir. TAB Jel akü, yüksek çalışma güvenliği ve yüksek derecede çevre dostu olması nedeniyle özellikle ilaç, gıda, kimya ve benzeri sektörlerin kullanımına uygundur.

Ana Özellikler

• Bakım gerektirmez

• Tahliye tüplerine takılan valfler, korozif gaz salınımını engeller
• Kendi kendine deşarj
• Çalışma sırasında aşırı düşük gaz çıkışı
• Asgari bakım hatası hücre hasar
gördüğünde elektrolit sızıntısı gerçekleşmez
• Sızan elektrolit nedeniyle kirlenme veya korozyon meydana gelmez

 

TAB Aqueless Traksiyoner – PzRM Aküler

Hücre Tasarımı
– Ayarlanmış bir şarj rejimi ile kullanımı kanıtlanmış tüpçük, plakalı PzS teknolojisi sayesinde daha uzun su doldurma aralıkları sağlar. TAB PzRM hücreleri, EN60254-1 ve IEC254-1 standartlara uygun olarak üretilip test edilmektedir.

Ana Avantajlar

• Etkin şekilde daha uzun şarj aralığı
• Daha az su tüketimi
• Düşük bakım ve daha az işletim maliyeti
• Daha az şarj faktörü
• %50 – 80 arası daha az gaz salınımı ve havalandırma ihtıyacı
• %20 – 30 arası daha az şarj süresi
• Düşük enerji tüketimi sayesinde %10 – 20 arası tasarruf
• Daha düşük çalışma sıcaklıkları

TAB Power Square Aküler (Karenin Gücü)
Geleneksel kurşun-asit traksiyoner akülere kıyasla daha fazla güç ve daha uzun çalışma süresi sunacak şekilde tasarlanmış olup ağır iş uygulamalarının ihtiyaçlarını karşılamak için mükemmel tercihtir.
Kare pozitif tüpçük plaka tasarımı sayesinde daha fazla aktif malzeme yüzey alanının elektrolite maruz
kalmasına ve daha yüksek özgül ağırlığa olanak sağlar. Bu da yuvarlak boru tasarımlı geleneksel kurşun-asit akülere kıyasla aküye en az %15 oranında daha fazla güç ve daha uzun çalışma süresi sağlar.

Tab Power Square Traksiyoner Akülerinin Avantajları
• Ağır iş makinaları için uygundur.
• Standart hücre tasarımı hacminde kapasite artışı.
• Pozitif plakalar üzerinde daha fazla aktif malzeme
• Standart yuvarlak tüpçük tasarımına kıyasla daha büyük plaka yüzeyi nedeniyle daha fazla güç.
• Daha fazla aktif malzeme yüzey alanı, daha Fazla elektrolite maruz kalır ve özgül ağırlık daha yüksek ağırlık söz konusu olur.
• Plakalar, deşarj çevrimi (döngüsü) boyunca daha yüksek gerilim seviyelerini taşıyabilir.
• Daha yüksek plaka sağlamlığı.
• Bir döngü içinde daha uzun forklift çalışma süresi – daha az yedek aküye ihtiyaç duyulur.
• Daha hızlı HF (yüksek frekanslı) özel şarj cihazları, uygun durum şarjına olanak sağlar.
• Sağlam plaka yapısı sayesinde daha uzun döngü ömrü.

İstifleme ve depolama ürünlerine yönelik yılda kaç adet ürün üretiyorsunuz?

TAB Grup olarak biz global akü üretici statüsündeyiz ama yerel pazarlamaya ve yerel servis hizmetlerine, yerinde hizmet verme prensiplerine sahibiz. Bu doğrultuda TAB Grup olarak hizmet verdiğimiz büyük sanayi ülkelerinde bayilik sistemi ile değil tamamen TAB Grup bünyesinde ülke müdürlükleri ve servis hizmetleri oluşturmaktayız. Başlıca Ülke müdürlüklerimiz; İtalya, İspanya, Türkiye, Polonya, Hırvatistan, Sırbistan, Kuzey Makedonya, Hollanda (Benelux Ülkeleri) ve dünyanın birçok noktasında anlaşmalı bayilerimiz ile ;pazarlama ve servis hizmetleri sunmaktayız.

Bu global pazarlama ve servis hizmetlerimiz sayesinde milyonlarca ürün sattığımızı belirtmek isteriz. Çalışma alanınızı düşünürsek bu hizmet modelinde önemli noktalar nelerdir?

TAB aküleri, enerji, teknoloji, güç ve dayanıklılığın bir karışımıdır. Bizim TAB-Baykal olarak, TAB aküleri, “HAREKETTE GEÇİREN ENERJİ” olarak tanımlamaktayız. Ayrıca li-ion enerji sistemleri, yenilikçi ve
çevre dostu teknolojilere ciddi bütçeler ayıran TAB Grup “Pure Energy Bright Future” mottosu ile dünya pazarında önemli bir atılım yapmıştır. 2 geri dönüşüm tesisinin yanında Macaristan’da li-ion geri dönüşüm
tesisini faaliyete başlatarak doğal kaynakların ve dünya ekolojisinin korunması adına duyduğu hassasiyeti göstermiştir. TAB, endüstriyel ve otomotiv sektörleri için dayanıklı, güçlü ve yenilikçi aküler anlamına gelir. Eşsiz performansa sahip çok çeşitli ürünler sunmanın yanı sıra, her zaman müşterilerine doğru çözümü sunan ve tüm taleplere yanıt veren hizmet modelimiz vardır. Bu sebepten dünya üzerindeki otomotiv ve endüstriyel sektörlerin lider markalarının araçlarını her gün çalıştırıyoruz. Elli sekiz yıllık deneyimin sonucu oluşan bir performans, dayanıklılık ve yenilikçilik modelini karışım yaparak müşterilerimize hizmet sunmaktayız. TAB’ı akülerini seçenler, en zorlu şartlarda bile enerji verecek güvenilir bir ürün, özel yardım hizmetleri ve özelleştirilmiş çözümler bekleyebilirler.

TAB-Baykal Akümülatör ’ün ürünlerine sahip olan kullanıcılar için sağlanan teknik servis hizmetlerinizden bahseder misiniz?
Yerel Türkiye pazarında büyük endüstriyel sanayi bölgesi olan İstanbul, Bursa ve İzmir’de TAB-Baykal Akümülatör olarak kendi bünyemizdeki teknik ekibimiz ile servis hizmetleri sunmaktayız. Diğer bölgelerde ise TAB Akü standartlarında devamlı eğitim verdiğimiz ve iş ortağı olarak gördüğümüz bayilerimiz ile 7/24 müşterilerimize hizmet sağlamaktayız. Servis hizmeti verdiğimiz bölgelerdeki kendi bölge müdürlüklerimiz veya bayilerimizin depolarımızda müşterilerin en çok tercih ettiği akü tiplerine göre yedek akü deposu oluşturmaktayız. Müşterilerimizden gelen servis veya arıza taleplerine karşı müşterilerimiz mağduriyet yaşamaması ve üretimlerinin durmaması için SSH departmanımız ve teknik ekiplerimiz yedek akü tedariği sağlamaktadır.
Müşterilerimizi TAB marka akülerimizi uzun ömürlü kullanabilmesi ve en önemlisi operatörlerin sağlık ve iş
güvenliğini hususlarında devamlı olarak müşterimize akü bakımları ve kontrolleri hususunda eğitimler vermekteyiz.

AKÜDER, İSDER, İMDER, PLATFORMDER gibi sektörel dernekler sizin için ne ifade ediyor? Söz konusu sektörel derneklerin sektörün gelişimine ne ölçüde katkı sunduklarını düşünüyorsunuz?

Sektör dernekleri artık ticaretin ve üretimin olmazsa olmazıdır. Tüm sektör bileşenlerinin daha güçlü olması için bu tür örgütlenmelerin var olmasını çok önemsemekteyiz. TAB Grup global pazarda EUROBAT üyesi ve ülkemizde AKÜDER’in kurucu üyesi ve halihazırda AKÜDER’in yönetimin kurulu üyesidir.

Güncel üretim trendleri ve pil teknolojileri hakkında neler söylersiniz? TAB-Baykal Akümülatör, bu anlamda pazarda hangi konumda bulunuyor?

TAB Grup olarak global pazar içingüncel üretim trendlerimiz;
•TAB Motion BCI Aküler
•TAB e-Motive Li-Ion Akü Teknolojisi
•TAB e.storage CLEVER and FAMILY EV Li-Ion Sistemler
• ESS Li-Ion (Enerji Depolama Sistemleri).
TAB Motion BCI aküleri zorlu çalışma koşullarında çalışmaya yönelik artan talepleri karşılamak üzere tasarlanmış derin döngülü sulu akülerdir. Aküler kolay kullanım, kurulum ve bakım için tasarlanmıştır. Yararları özel üretim plaka yapısı, yüksek oranlı deşarj kabiliyeti, güvenilir ve dayanıklı olmasıdır.

“TAB IOT BULUT AKÜ İZLEME” ile akünün performans iyileştirmesi ve daha uzun servis ömrü için “ IoT Bulut Akü Yönetimi Hizmeti“ uygulaması sunuyoruz.

“TAB e.storage CLEVER and FAMILY EV Li-Ion Sistemler” şebeke ölçeği, konut, ticari ve UPS (kesintisiz güç kaynağı) dahil olmak üzere güç kaynağı sistemlerindeki uygulamalar için çözümler sunar.

“Tab e.Storage (Ess) Yüksek Gerilim Çözümleri”nin sunduğu avantajları da şu şekilde sıralayabiliriz:

•20ft konteyner ESS’te 1.83MWh’a kadar enerji kapasitesi
• 1.4MVA’ya kadar iç veya dış mekan PCS
•AG veya OG şebekesine olası bağlantı
•Entegre HVAC ve yangın algılama sistemi
•TAB e.balance EMS fonksiyonlarıyla akıllı kontrol
•Uzaktan izleme
•Sınırsız ölçeklenebilirlik

Yurt dışında hangi ülke veya bölgelere ürün ve hizmet sunuyorsunuz?

TAB Grup olarak global bir marka olmamızdan dolayı yaklaşık 69 ülkeye ürünlerimizi sunmaktayız. Ayrıca yaklaşık 25 ülkede servis hizmetlerini direkt veya endirekt sağlamaktayız.

Starter akü grubunda TAB-Baykal Akümülatör olarak 2023 başında 5 yıllık bir organizasyon planı ile otomotiv ve ağır vasıta starter aküler için TAB Grubu ile yatırım yapmaktasınız. Bu husustan bahseder misiniz?

2020 yılında şirket evliliği ile başlayan TAB-Baykal ortaklık yolculuğumuzda, 2023 yılı itibarıyla iştigal konumuzun tarihi temelini oluşturan starter kurşun-asit akümülatör yelpazesini de Türkiye’de hizmet verdiğimiz ürün gamı içerisine dahil etmiş bulunmaktayız. TAB Slovenya olarak 1955’te başlayan starter akü yatırımı günümüzde 2’si Slovenya, 1 tanesi Makedonya olmak üzere 2 ülkede 7 milyon adet üretim
kapasiteli 3 tesis olarak üretim ve yatırım faaliyetine devam etmektedir.
• 2023 yılı panoramasına göre kurşun-asit starter akünün dışında, traksiyoner, stasyoner akümülatör gruplarında hem kurşun-asit hem de li-on üretim teknolojisi ile mevcut starter tesislerine ilave olarak 3 ayrı tesis de daha üretim yapmaktadır.
• Starter akü üretiminde özellikle ağır hizmet (TRUCK) gurubunda ortalama 5 yıllık kullanım ömrü sebebiyle Avrupa Birliği ülkeleri içerisinde üretim yapan tüm rakiplerine göre açık ara liderdir. Bu durum fayda/maliyet oranı konusunda tüketiciye büyük avantaj sağlamaktadır.
• Starter akü Türkiye pazarında, 2024 yılında %3, 2025 yılında %4’lük hedefimiz mevcuttur.

Endüstriyel akü ve starter akülerde satış ve bayi kanalları kapsamda Türkiye’de kaç adet hizmet noktanız bulunuyor?

Türkiye’de endüstriyel akülerle ilgili olarak 20 ayrı servis noktasında teknik servis hizmeti vermekteyiz. Bayilik ve servis anlaşmalarımız da 2023 yılı itibariyle artışa geçmiş durumdadır. Önemli sanayi merkezlerinin yanında endüstriyel akü kullanımın olduğu her bölgeye bayilik ve servis merkezleri kurmayı
hedefliyoruz. Sektördeki yerel akü firmalarının da güven ve teveccühü ile bayilik ve servis merkezi olma taleplerinin artışı bize mutluluk ve heves vermektedir.
TAB-BAYKAL ortaklığı çerçevesinde,2023 yılı mayıs ayı sonunda start verdiğimiz starter akü faaliyetimizin 3. ayını doldurduğumuz Ağustos itibarıyla, 9 distribütör (bölge bayisi) noktasına ulaşmış bulunmaktayız.
2023 yılı sonu hedef distribütör sayımız 30 olup, bu kanal ile yaklaşık 600 ve üzeri satış noktası ve 60 civarında servis hizmet noktası oluşturmak için plan-program ve bütçemizi belirlemiş durumdayız.
Faaliyet sürecimizin başlangıcı itibarıyla 9 distribütör ve bu kanallar ile oluşturulmuş 110 üzeri satış noktaları ile yetkili 27 yetkili servis hizmet noktasına ulaşmış durumdayız. 2024 yılı sonuna kadar oluşturmayı hedeflediğimiz 40 bölge bayisi ile 1200 üzeri yetkili satış noktası ve 120 yetkili servis noktası uluşturmayı planlıyoruz. Bayi örgütlenmesi planladığımız gibi gerçekleştiği taktirde 2025 yılında 170.000 adet akü satarak, Türkiye pazarından %4 gibi bir oranda pay almayı hedefledik. 2027 yılı sonu itibarıyla bayi örgütümüzü 60 distribütör, 2000 yetkili satış noktasına ulaştırarak, bu yolla 300.000 adetlik bir satış hedefi ve pazarda %5 pay edinerek Türkiye pazarındaki oyuncular arasında söz sahibi bir marka
olmayı hedefledik.

TAB-Baykal Ortaklığı Sektörle Birlikte Büyüyor!

Tamamen Ücretsiz Olarak Bültenimize Abone Olabilirsin

Yeni haberlerden haberdar olmak için fırsatı kaçırma ve ücretsiz e-posta aboneliğini hemen başlat.

Yorumlar kapalı.

Giriş Yap

İstif Material Handling ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!

Bizi Takip Edin

Bize Katılın