UN Forklift Türkiye Bayilerini Antalya Titanic Deluxe Otel’de Ağırladı

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

UN Forklift Türkiye, Bahadır Adiloğlu yönetiminde konukları ve bayileriyle başarılı bir organizasyona daha imza attı. 35 kişinin katıldığı etkinlik 3 gün boyunca muhtelif toplantılar şeklinde devam etti. Başta Bahadır Adiloğlu tarafından bayiler satış stratejileri noktasında bilgilendirildi. Programda bayilik süreçleri, UN Forklift 2024 stratejileri, yeni bayiler, fiyat politikaları, satış yöntemleri ve pazardaki yeni fırsatlar konuşuldu.
Program sonunda 2023 yılı satış birincisi Konya temsilcisi Ertaş Forklif’ten Erdal Alataş, ikinci olan Adana bölge bayii Aktif İstif Makinaları’ndan Safa Develi, üçüncü olan Diyarbakır bölge bayii Surkent Makina’dan Murat Akyol ödüllerini aldıktan sonra birer tanıtım ve teşekkür konuşması yaptılar. Ardından Bahadır Adiloğlu mikrofonlarımıza bayi toplantısını değerlendirdi ve UN Forklift hakkındaki sorularımızı cevapladı.

Öncelikle bayi buluşmanıza bizi de davet ettiğiniz için teşekkür ederiz. Toplantı nasıl geçti, değerlendirir misiniz?

Rica ederim. Hoş geldiniz, burada olmanızdan dolayı çok mutluyuz. Antalya Titanik Otel’de dostlarımızla birlikteyiz. Hepinize geldiğiniz için teşekkür ederiz. Biz UN Forklift Türkiye ailesi olarak servis yedek parçadan finansa, lojistikten muhasebeye kadar tüm departman sorumlusu arkadaşlarla birlikte geldik. İstedik ki bayilerimiz üç gün boyunca burada aradıkları cevapların hepsine doğrudan ulaşabilsinler.

Konya bayimiz Erdal Bey birinci oldu, onun ödülünü takdim edeceğiz. İkinci ve üçüncü arkadaşlarımızı da kutluyoruz. Umarım seneye burada bulunan sayımızdan çok daha fazlasıyla tekrar birlikte oluruz. Bugünden itibaren çok iyi ekip arkadaşlarımız aramıza katılacaklar ve biz onlardan da her manada büyük güç alacağız.

Neden UN markasını tercih ettiniz?

Komatsu ile aralarında kasa ve tasarım bakımından anlaşmaların bulunması, bildiğimiz birçok global markaya üretim yapıyor olması bizim için çok önemliydi. Daha önce makinaları sektöre girmiş olup, yaklaşık 15 sene herhangi bir problem çıkarmadan çalışmışlardı. Yapacağımız iş ve projeler için bu önemli bir referanstı. Bu minvalde makinaları satış ve satış sonrası aşamaları için bileşenlerini, kalitesini, performansını detaylıca inceledik. Daha sonra belirli bir stokta, belirli bir süre testlerini gerçekleştirip sipariş aşamasına geçtik. Sonrasında bayilik aşamasını tamamladık. Şimdi Türkiye genelinde 20 adet bayimiz mevcut. Yeni ürün geçişleri oldukça sancılı oluyor, bu nedenle sektöre lityumu anlatmaya başladık. Biz epey zorlandık ancak bizden sonra lityum ürün getirenler bunun konforunu yaşayacaktır. Zira lityum makinaların avantajları saymakla bitmiyor.

Örneğin pek çok kullanıcı, sulu ve traksiyoner akülerdeki bakım, onarım ve kullanım ömrü bakımından test edilemeyen hususlar yönüyle zarar görmüş, bu sorunlar nedeniyle kiralama maliyetlerine katlanmak zorunda kalmıştır. Ancak lityumun devreye girmesiyle bu sorunlar ortadan kalktı. Lityum ile; akü değişiminde, kasanın kasılmalarında, köprü başlarının kutuplaşması sonucu birbirinden ayrılmasında, kurşun plakaların dökülmesinde oluşabilecek bütün riskler ortadan kalktı. Ayrıca diğer akülerde gaz salınımı sorunu vardı. Açık alanda şarj edilmesi gerekiyordu. Lityum ile bunun da önüne geçilmiş oldu.”
Yani bugün akü yatırımına yapılan masraf azalmakla birlikte, kalite ve sürat arttı.
Aynen öyle. Yani şöyle ki, kapasitesine göre değişmekle birlikte yaklaşık 3 saatten başlayıp da 8-10 saate kadar tek şarjla çalışabilen lityum aküler çıktı. Daha önceki akülerde sakıncaları nedeniyle ara şarjlar yapılamazken operatörler çay molalarında, öğle yemeğinde çok kısa sürede tam şarj yapabilmektedir. Bunun dışında bir akü ile işlemler bitmektedir, akü değişim operasyonu, gaz salınımıyla uğraşılmamaktadır. Tercih edilen akü çeşidine göre yedek akü maliyetinden bile kurtulmak mümkündür. Ayrıca, lityum akü üreticileri pazara hakim olmak adına ve ürünlerine de güvendikleri için ortalama 5 yıl kadar akü garantisi de veriyorlar. Bu da oldukça uzun bir süre. Kullanım ömürleri 10-12 yıl gibi ön görülüyor.
Çok doyurucu bilgiler verdiniz.

UN Forklift distribütörü olarak 20 yıldır hizmet veriyorsunuz. UN Forklift Türkiye’ye zemin hazırlayan Teknik Grup ve TG İstif kimdir, nedir, kısaca onlara da değinebilir miyiz?

Teknik Grup firması, aslında adından da anlaşılacağı üzere oldukça teknik bir firma. Çünkü Türkiye’de iş makinalarının okulu diye tabir edebileceğimiz Çukurova, Enka ve Temsa’dır. 3 tane okul vardır. Teknik Grup, 2001 krizinde Temsa’nın almış olduğu bir karardan sonra, Temsa’nın kendi kadrolarının ayrılarak kurmuş olduğu bir servis organizasyonudur aslında. Dolayısıyla oldukça tecrübeli bir ekip. Yani benim 20 yılım var sektörde ama şirketimin 35-40 yıllık bir tecrübesi var diyebiliriz bu anlamda.

Yani UN, bünyesinde TG İstif ve Teknik Grup tüzel kişiliklerini de barındırıyor. Yani bunlar, dünyada var olan global bir markanın Türkiye ayağı.
Evet. Teknik Grup şu an kendi bünyesinde 80 teknisyeni 40 gezici aracı ile hizmet veren bir firma. Yaklaşık 5 lokasyona sahip Marmara Bölgesi içinde. Herhalde her bölgede yaklaşık 2.000-3.000 m2 civarında kapalıservis alanları ve yönetim ofislerine sahip. UN’nin operasyonu da şu an içinde bulunduğumuz Küçükyalı’daki UN Plaza’da yönetmekteyiz. Bu kapsamda yurt dışına da destek veriyoruz. Libya, Irak, Suriye, İran, Azerbaycan, bir dönem Gürcistan’da da faaliyette bulunduk, şubeler açtık.

Firmanızda muhtelif tonajlar söz konusu. Biraz da ürün gamınızdan, hangi ürünlere yöneldiğinizden, hangi ürünlere taleplerin arttığından bahsedebilir misiniz?

Lityuma dönüş başladıkça, taleplerin de çeşitliliği artıyor. Paletçiliğin genel olarak 3 ton üzerinden dönmesinden mütevellit pazara 2.5-3-3.5 ton gibi çok tercih edilen ürünlerle, dizel forkliftimizin lityuma dönüştürülen kasasıyla girmiştik. Daha sonra taleplere göre biri dar ve fabrika içerisinde çalışabilecek 5 ton mini dediğimiz kasalar getirdik.

Diğeri de eskiden de kerestecilerin, ocakçılarının, mermercilerinin, ağır yük taşıyanların kullandığı, daha büyük şasede olan 600 milimlik merkezli 5 tonları getirmeye başladık. Akabinde 7 ton, 10 ton portföyümüze göre teslimatlar da yaptık. Yakında 16 ton lityum forkliftimiz de portföyümüze girmiş olacak. Bunun dışında 2 tondan 16 tona kadar şase de devam ederken yine çok yoğun lojistik operasyonu olan e-ticaret depoları, lojistik depoları gibi firmaların taleplerini karşılayabileceğimiz, daha yüksek motor güçlerine hakim, daha hızlı şarj olabilen, daha efektif makinalar, daha minimal makinalar için UN’nin yeni çıkan V serisini getirdik. V serilerinde TESLA, BMW, Mercedes gibi otomobillerde kullanılan aküleri kullanıyoruz. Bu hücre tipi akü çok tercih edilen, dünyada da birinci sıraya oturmuş bir marka. Burada şarj süreleri oldukça kısa. Aküler oldukça kompakt ve merdiven tip tasarımları sayesinde makinanın yük merkezini de oldukça geriye alma şansına sahip oluyoruz. Böylece makina kasasını kompakt hale getiriyoruz. Fakat yük merkezi aşağıya aldığımız için yine yük kaybı yaşamıyoruz.

V serileri yoğun kullanımı, gün içerisinde hiç durmadan vardiyada çalışan operatörleri hedeflediği için onlara tasarım ve güvenlik anlamında konfor getiren bir ürün. Nitekim sektörde epey beğenildi, stoklar hızla tükendi. Şu an ön siparişlere yetişmekte zorlanmaktayız. V serisini Türkiye çok beğendi. Öyle söyleyebiliriz.

Peki bahsettiğiniz bu makinaların hedef sektörü nedir, hangi sektörlere hitap etmektedir, hangi sektörler tarafından satın alınmaktadır çoğunlukla?

Şimdi şöyle ifade edeyim, ilk başta makina dizel kasasında olduğu için biz dizel müşterileri lityuma geçirme yolunu tercih ettik ve başarılı olduk. Lityum da yaygınlaştıktan sonra lojistik depoları hedefledik. Hatta V serisini getirme sebebimiz, depo ekipmanlarına girme sebebimiz de oydu. Burada yıllardır alışılagelen belli başlı markalar vardır, sizin de bildiğiniz gibi bunlar vardiya makinalarıdır. Ağır hizmet tipi kaliteli ürünler kullanmak isterler.

Orada bir Çin algısı vardır, biz o Çin algısını yıktık. Şu anda gerçekten Alman ve Japon gruplardan UN markasına dönen ulusal ve global firmalar mevcut. Alman ve Japon firmalarına göre biz yaklaşık %40 oranında fiyat avantajına sahibiz. Biz yıllardır servis firması olduğumuz için müşteri memnuniyeti makinayı aldıktan sonra bizim için çok ön sırada. Makinayı alıp memnun olmayan müşteriden bile makinayı geri almayı taahhüt eden bir firmayız. Bugün Tatvan’da, Diyarbakır’da herhangi bir sorun olduğunda derhal oraya uçacak bir mühendis kadromuz var. █

UN Forklift Türkiye Bayilerini Antalya Titanic Deluxe Otel’de Ağırladı

Tamamen Ücretsiz Olarak Bültenimize Abone Olabilirsin

Yeni haberlerden haberdar olmak için fırsatı kaçırma ve ücretsiz e-posta aboneliğini hemen başlat.

Yorumlar kapalı.

Giriş Yap

İstif Material Handling ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!

Bizi Takip Edin

Bize Katılın