XCMG Müzesi: İş Makinelerinin 80. Yılı

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

İş makineleri müzesi fikrini şimdinin, geçmişin ve geleceğin kesişme noktasına konuşlandıran XCMG, ziyaretçilerini XCMG iş makineleri tarihinde bir yolculuğa davet ediyor.

1. Başlangıç Aşaması (1943-1988)

Çin’in inşaat makineleri endüstrisinin öncüsü ve kurucusu olarak, Çin’in büyümesiyle birlikte XCMG, sıfırdan, küçükten büyüğe, sağlam ve ısrarlı bir irade ve yol boyunca çetin ve istikrarlı adımlarla büyüdü.

1940’larda Huaxing Iron Works, XCMG’nin öncülü olarak kuruldu. Ortak bir kader ile XCMG ve Cumhuriyet mücadelesini başlattı.

1950’lerde, XCMG’nin ortaya çıktığı üç ana makine fabrikası, Xuzhou’da toplanma fırsatını yakaladı, kendilerini tarım makineleri, endüstriyel makine araçları ve temel parçalar üretmeye adadı ve ulusal tarım ve temel endüstriyel inşaat sektörünü güçlü bir şekilde destekledi. 1950’li yılların sonlarında üçüncü fabrikası ile tarım makineleri üretiminden iş makineleri üretimine geçti. Başlangıçta vinçlerin, yol silindirlerinin ve yükleyicilerin endüstriyel prototipini oluşturdu ve Çin’in inşaat makinelerini geliştirmede yeni bir sayfa açtı. 1957’de, ağır hizmet fabrikasında ilk kule vinci deneme amaçlı üretti ve XCMG’nin inşaat makineleri endüstrisine katılımı başladı. O zamandan beri XCMG, Çin’in inşaat makineleri endüstrisinin gelişiminin bayrağını taşıdı ve ülkenin sanayileşmesine ve ulusal savunma inşaatına olumlu katkılarda bulundu.

1970’li ve 1980’li yıllarda kamyon vinci hidrolik şanzıman teknolojisi ve özel şasi teknolojisinde atılımlar yapan XCMG, 5-50 ton arası kamyon vinçleri ve bunların özel şasilerini üretim kapasitesine sahipti. Aynı zamanda, yıllık yaklaşık 1.000 adet üretim kapasitesi ile 3 seri ve 16 çeşit statik merdane, lastik ve vibrasyonlu merdane üretmiş ve eksiksiz bir ürün yelpazesi başlangıçta oluşturulmuştur.

2. Kurumsal Reform ve Keşif (1989-1998)

1989 yılında, bir üretim ve işletme kuruluşu olan XCMG Grubu, inşaat makinelerinin ana motoruna odaklanan, çevre birimleri ve kooperatif üreticilerini birleştiren ve geliştiren başarılı bir iş modeli oluşturmak üzere kuruldu ve genişletildi. XCMG, ihracat odaklı bir ekonomi geliştirirken marka oluşturmaya odaklanıyor, şirketin uluslararası gelişiminin temellerini atıyor ve Çinli inşaat makineleri şirketlerini küresel ilk olmaya yönlendiriyor.

1992’de XCMG, Almanya’daki Bauma’nın İnşaat Makineleri Fuarı’na katılarak Çinli inşaat makineleri işletmelerini ilk kez temsil etti. 28 Ağustos 1996’da Xuzhou Construction Machinery Co., Ltd.’nin (kısaca XCMG) hisseleri Shenzhen Menkul Kıymetler Borsası’na kote edildi ve işlem gördü.

1990’lardan bu yana XCMG, beton, yol bakımı ve yol yapım makineleri gibi ilgili endüstrileri ve döner yataklar ve tahrik aksları gibi temel parça endüstrilerini iyileştirerek nispeten eksiksiz bir endüstri kategorisi oluşturdu. 1990’ların sonlarında, XCMG’nin ürünleri 16 inşaat makinesi kategorisinden 14’ünü kapsıyordu.

3. Dönüşüm ve yükseltme, uluslararası hale gelme (1999’dan günümüze)

Sektörün hayatta kalmasıyla ilgili ciddi krizle karşı karşıya kalan XCMG, yüksek katma değerli, yüksek teknoloji içeriği, yüksek güvenilirlik ve büyük tonaj içeren bir ürün stratejisi önerdi. Daha sonra, borsaya kayıtlı XCMG Technology (daha sonra XCMG Machinery olarak yeniden adlandırıldı) reformunu desteklemeye odaklandı ve yoğun, modernize edilmiş ve uluslararası hale getirilmiş büyük ölçekli bir işletme grubuna giden yolda yeni bir gelişme aşaması açtı. Sürekli reform ve endüstriyel yapı optimizasyonu yoluyla “altın on yıl” dan “orta hızlı çağa” ve ardından “yüksek kaliteli geliştirmenin yeni çağına” yapılan derin değişikliklerle, XCMG artık başka bir kulvardaydı. Yüksek verimlilik, yüksek fayda, sürdürülebilir yeni stratejik gelişim dönemi, Çin’in inşaat makineleri endüstrisinde 100 milyar hedefini gerçekleştirmede başı çekti ve küresel inşaat makineleri endüstrisinde ilk ona girdi.

Çin’in inşaat makineleri endüstrisinin altın on yılında, XCMG teknolojik dönüşüme yaptığı yatırımı artırdı ve birinci sınıf atölyeler, birinci sınıf ekipman, birinci sınıf yönetim yöntemleri ve birinci sınıf bir hizmetle büyük ölçekli üretim kapasitesi ve yüksek kalite için bir temel attı. 2003 yılında XCMG, hem işletme geliri hem de 10 milyarı aşan satış geliri ile Çin’in inşaat makineleri endüstrisinde ilk sıraya oturdu.

XCMG, 2012’de iki üst düzey hidrolik bileşen şirketi, Hollanda’da AMAC ve Almanya’da FT’yi satın aldı.

Küresel Ar-Ge merkezleri için bir geliştirme planı formüle etti. 2012 yılında Jiangsu Xuzhou Mühendislik Makine Araştırma Enstitüsü 1 milyar yuan yatırımla tamamlandı. Avrupa, Amerika Birleşik Devletleri ve Brezilya’da denizaşırı Ar-Ge merkezleri kurdu. 2014 yılında XCMG’nin Brezilya üretim üssü tamamlandı ve faaliyete geçti. 2019 yılında Çin’in Brezilya’da inşa ettiği ilk ve en büyük iş makineleri endüstri parkı oldu.

XCMG, inovasyonu kuruluşun “can damarı” olarak almakta ısrar ediyor ve teknolojik yinelemeyi, dönüşümü ve yükseltmeyi, endüstriyel sayısallaştırmayı ve yeşil gelişimi şiddetle destekliyor. 4.000 tonluk ağırlığıyla dünyanın en dev paletli vinci 4 satış gerçekleştirdi; 700 tonluk “Shenzhou No. 1 Ekskavatör” ekskavatörünün doğuşu, Çin’in Almanya, Japonya ve Amerika Birleşik Devletleri’nden sonra süper büyük madencilik makineleri Ar-Ge ve üretim yeteneklerine sahip dördüncü ülke haline geldiğini gösteriyor. Arkadan tahrikli sert maden arabası, dünyanın en büyük döner sondaj kulesi, dünyanın en büyük kule vinci, ilk lityum-iyon sistemli matkap ve Asya’nın en yüksek hava merdivenli itfaiye aracı, vb. yüz adet ana ekipman. Vinç sektörü dünyada birinci sırada, kazık makineleri, beton makineleri ve yol yapım ve bakım makineleri dünyada ilk üç arasında yer alıyor.

XCMG, uluslararası olmayı şaşmaz bir şekilde birincil stratejisi olarak görüyor ve küreselleşen ürünlerden küreselleşen personele ve ardından küreselleşen sermayeye üçlü bir sıçrama gerçekleştiriyor. Ürünleri 191 ülke ve bölgeye ihraç ediliyor.

 

XCMG Müzesi: İş Makinelerinin 80. Yılı

Tamamen Ücretsiz Olarak Bültenimize Abone Olabilirsin

Yeni haberlerden haberdar olmak için fırsatı kaçırma ve ücretsiz e-posta aboneliğini hemen başlat.

Yorumlar kapalı.

Giriş Yap

İstif Material Handling ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!

Bizi Takip Edin

Bize Katılın