Yerli Sanayinin 67 Yıllık Çınarı: Altınboğa

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Türkiye’nin gaz ekipmanları ve makine sanayii alanlarının önde gelen firmalarından, ilk yerli otomobil ve ilk yerli ticari araç gibi “ilklerle” bilinen öncü markalarından olan Altınboğa’nın küçük bir atölyeden bugüne uzanan başarılarla dolu yolculuğunu okuyucularımız için derledik.

1957 Yılında, Oktay Demirağ tarafından İstanbul’da kurulan Altınboğa, 1965 yılında Haliç’in kıyısında, Fener-Balat’taki fabrikasında otomotiv sanayiinde çeşitli markalar için orijinal yedek parça üretimine başlamıştır.

1970 ve 1979 yılları arasında dizel motor ve binek araç üretimi üzerinde çalışmalar yapan Altınboğa, 250 çalışanı ile birlikte 2 farklı kategoride araç ve 4 farklı güçte dizel motor geliştirmiştir.

1982’ye kadar, mekanik kriko ve kaldırma ekipmanları, Mercedes marka otobüslerin muhtelif yedek parçaları ve zirai aletler üreten şirket, 1983 yılında yepyeni bir teknolojiyle LPG sektörüne adım atmıştır.

LPG regulatörü ve gaz ekipmanları üretiminde diğer firmalara önderlik eden Altınboğa, bu sektörde otuz adetin üzerinde patent, faydalı model ve tasarıma sahiptir. Geçme tip regülatör ve tek devreli click-on tip valf’in yaratıcısı olan firma, sektörde TSE, NCH, ISO ve CE kalite sertifikaların tümüne sahip olan ilk kuruluştur.

İlk Yerli Otomobil, İlk Yerli Ticari Araç

Türkiye’nin % 100 yerli ilk otomobilini 1974 yılında üreten şirket, 2000 yılında da MAYA adını verdiği üç tekerlekli triporter imal etmeye başlamıştır.

Türkiye’nin %100 yerli ilk ticari aracını da 1990’larda üreten Altınboğa, prototip aşamasından itibaren yaptığı araçları kendi yapımı dizel motoru ile donatmıştır. Kendi teknoloji ve bilgi birikimine sahip nadir firmalardan biri haline geldiğinden dolayı, 1996 yılında Japonya’da Osaka şehrinde 1890 yılında kurulmuş, bugün çeşitli alanlarda da üretimi olan dünya devi Japon Kubota Corporation firmasının, içten yanmalı sıvı soğutmalı çok silindirli motorlarının Türkiye’de tek yetkili distribütörü olmuştur.

Türk otomotiv sanayisinin geçmişinde önemli bir yer tutan Altınboğa’nın ürettiği ilk dizel motorlar, hâlâ Türkiye’nin nadir endüstri tarihi müzelerinde bir kilometre taşı olarak sergilenmeye devam etmektedir.

Japon Deviyle Ortaklık

Altınboğa bugün de; Türkiye’de jeneratör, endüstriyel ekipman ve iş makinaları sektörlerinin orijinal ekipman üreticilerine Kubota marka dizel motorları birçok açıdan en uygun çözüm olarak sunmaya devam etmektedir.

Altınboğa; bilinen en çevreci, konforlu, ekonomik ve sağlam dizel motor markası olan Kubota ile Türkiye’deki yerli enerji üretim, endüstriyel makinalar ve otomotiv sanayii üreticilerinin; dünya kalitesindeki efektif iş makinalarını, Kubota kalitesi ve güvencesi ile desteklemeyi kendisine bir görev kabul etmiştir.

Kubato, 90 yılda açtığı 5 fabrikasında ürettiği 50 milyondan fazla dizel motoru, tüm dünyada; çevreye saygılı, yüksek kaliteli, verimli, dayanıklı, kompakt ve ekonomik bir motorla makina ve ekipmanlarını donatmak isteyen orijinal ekipman üreticilerine en yüksek performansı alabilmeleri için bir çözüm olarak üretmiştir.

Altınboğa, Kubota’nın “Şirketlerin devamını toplumlar sağlar” felsefesi ve “İnsan ve Çevre için” sloganı ile iki şirketin de varlık sebeplerinin aynı olmasının bir sonucu olarak aynı vizyon ve misyonla, ekip ruhu içindeki çalışanları ve paydaşları ile Türkiye’nin ileri gitmesine katkı sağlamasında rol oynamaya devam etmeyi amaçlıyor. █

Yerli Sanayinin 67 Yıllık Çınarı: Altınboğa

Tamamen Ücretsiz Olarak Bültenimize Abone Olabilirsin

Yeni haberlerden haberdar olmak için fırsatı kaçırma ve ücretsiz e-posta aboneliğini hemen başlat.

Yorumlar kapalı.

Giriş Yap

İstif Material Handling ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!

Bizi Takip Edin

Bize Katılın