GPS’den Orhanlı’ya Yeni Mağaza!

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

İstanbul Tuzla Orhanlı’da faaliyetlerini sürdürmekte olan GPS, İstif ve İş makinaları sektöründeki yedek parça ihtiyaçlarına, geniş kapsamlı hizmet üretebilmek ve cevap verebilmek adına daha merkezi ve büyük bir adrese taşındı.

GPS kaç yılında, kimler tarafından, ne amaçla kuruldu?

GPS 2018 yılında, üç ortaklı bir şirket olarak kuruldu. Şirketi kurma kararı aldığımızda yedek parça piyasasında tekelleşme vardı, servis hizmeti veren firmalar sayılı bir iki firmaya mecbur kalmış pozisyondaydılar. Piyasada onları anlayacak, ihtiyaçlarına hızlı cevap verebilecek kaliteyi ilke edinmiş firmalara ihtiyaç vardı. GPS’in kurulduğu ilk günden bugüne bilgi birikimi, tecrübesi ile bunu başardığını gönül rahatlığıyla söyleyebilirim.

Kendinizi okurlarımıza tanıtır mısınız?

İstanbul doğumluyum. Eğitimimi, teknik lisede makine bölümünü bitirdikten sonra İstanbul Üniversitesi’nde tamamladım. Evliyim ve bir oğlum var. 2005 yılına kadar farklı alanlarda çalıştım, 2005 yılında forklift sektörüne giriş yaptım. Sektörün önde gelen firmalarında satış sonrası hizmetler, yedek parça satış ve yöneticilik pozisyonlarında çalıştım.

GPS neyi ifade ediyor? Firma isminizin anlamını ve temel hizmet prensiplerinizi anlatır mısınız?

Global Part Source kelimelerinin ilk harflerini temsil ediyor. “GPS Forklift yedek parça ve aksesuarlarında yeni rotanız” sloganıyla çıkış yapmıştık, takip eden değil takip edilen olmak için yola çıktık ve bugüne kadar yaptığımız birçok şeyin bizden sonra diğer firmalara örnek olması doğru yolda olduğumuzun kanıtıdır.

Firmadaki görevinizi bize anlatır mısınız?

Firmanın kurucu ortağıyım. GPS’in yedek parça ithalat, ihracat ve yurtiçi satışlarının koordine edilmesinden sorumluyum.

Türkiye istif ve iş makinaları yedek parça grubuna yatırım yapmak fikri nasıl oluştu? Sizi bu alana yatırım yapmaya sevk eden sebepler nelerdir?

Aslında çok spontane gelişti, son çalıştığım firmadan kendi isteğimle ayrıldıktan sonra uzun bir süre çalışmayı düşünmüyordum. Ancak bizim sektöre bir kere giriş yaptıktan sonra çıkmak çok zor, siz bırakmak isteseniz de sektör sizi bırakmak istemiyor. Uzun yıllar bu sektörde çalışınca bilgi birikim ve deneyimlerimi kendi firmamda değerlendirmek istedim. Yine bu sektörde çok uzun zamandır faaliyet gösteren diğer kurucu ortaklarımla güç birliği yaptık. Daha önce de söylediğim gibi yedek parça firmasında tekelleşme vardı, servis firmaları fazla detaya boğuluyorlardı. Biz GPS olarak kendi bünyemizde kurduğumuz sistemle anlık cevap verebiliyoruz. Müşterilerimiz günlerce, saatlerce sorularına cevap beklemez, bize ulaştıkları anda hızlı, doğru ve kaliteli hizmet alırlar.

Türkiye istif ve iş makinaları sektörünü genel olarak nasıl değerlendiriyor ve 2023’ten neler bekliyorsunuz?

Zahmetli ve zor bir sektör olmasının yanında hızlı büyüyen ve gelişen bir sektörümüz var. Ancak birçok firma çok amatörce çalışıyor. Daha fazla kurumsallaşma olmalı, firmaların prensipleri olmalı, herkes kafasına estiği gibi değil piyasanın gereksinimlerini dikkate alarak hareket etmelidir. Büyük ve dinamik bir sektörde faaliyet gösteriyoruz.

Piyasaya giren yeni makineleri ve teknolojiyi yakından takip ederek sektörün büyüme hızına eşlik etmek için çalışıyoruz. Yalnız olmadığımızın gayet bilincindeyiz. GPS firması uzun yıllar hizmet vermek amacı ile kurulmuş bir firmadır. Kurulduğumuz ilk günden bugüne kadar hep yukarı giden bir ivmeyle çalışmaktayız.

6 Şubat’ta ülkemizin birçok ilinde yıkıma ve ölüme sebep olan büyük bir afet yaşandı, biz de en az o bölgelerdeki insanlarımız kadar etkilendik, felaketin etkisinden günlerce çıkamadık. Bu vesile ile depremde hayatını kaybeden halkımıza Allah’tan rahmet, sevenlerine ve yakınlarına sabır diliyorum. 2023 yılının çok hareketli bir yıl olacağını düşünüyordum fakat ne yazık ki yaşanan deprem hepimizin odak noktasını bir anda değiştirdi. Mümkün olan en kısa sürede yaralarımızı sarıp yolumuza devam etmek zorundayız.

2023’te kamuoyu ile paylaşmak istediğiniz yeni ürün veya projeniz var mı?

Ürün çeşitliliğimiz günden güne artıyor. Daha önceki ziyaretinizde yeni bir ürün grubuna girmek istediğimden size bahsetmiştim. Ancak bunu şu an telaffuz etmek istemiyorum.

Fuarlar için ne düşünüyorsunuz? 2023’te fuar planlamanız var mı? Varsa hangi fuarlar?

Ben şahsen fuarları çok severim. Önceki çalıştığım firmalarda çok fuar tecrübem oldu. Yedek parça açısından değerlendirmek gerekirse esasen bize ait bir fuar neredeyse yok diyebilirim. Makine fuarlarında yancı gibiyiz. Hal böyle olunca fuar ziyaretçileri daha çok makinelere odaklanıyorlar. 2023 için bir fuar planımız yok ama sonraki yıllar için düşünebiliriz.

Lokasyon olarak Orhanlı bölgesini tercih etmiştiniz. Şimdi sizi daha merkezi bir lokasyonda görüyoruz. Orhanlı’yı neden tercih ettiniz?

Orhanlı’nın İstanbul ve Gebze arasında iyi bir lokasyon olduğunu düşünmüştük. Öyle de oldu. İlk kuruluşumuzda yerimiz sanayi sitesi içerisindeydi, müşterilerimizden yoğun talep alıyorduk daha kolay ulaşılabilir daha merkezi bir yerde olmamız için. Biz de bu talepleri değerlendirdik, tebdil-i mekanda ferahlık vardır derler.

Şu an hizmet kapasiteniz hakkında bilgi verir misiniz? Kaç personelle ne kadar üretim yapıyorsunuz?

Ön planda ben ve satış ekibimiz olmak üzere 3 kişilik bir kadromuz var ancak, geri planda büyük bir grup şirketinin parçasıyız. GPS satış odaklı bir firma, üretim yapmıyoruz.

Eklemek istediğiniz farklı bir konu var mı?

GPS ailesi olarak bu sayınızda firmamıza göstermiş olduğunuz ilgi için teşekkür ederiz. 2023 yılının herkes için bol bereketli ve kazançlı bir yıl olmasını dilerim.

 

GPS’den Orhanlı’ya Yeni Mağaza!

Tamamen Ücretsiz Olarak Bültenimize Abone Olabilirsin

Yeni haberlerden haberdar olmak için fırsatı kaçırma ve ücretsiz e-posta aboneliğini hemen başlat.

Yorumlar kapalı.

Giriş Yap

İstif Material Handling ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!

Bizi Takip Edin

Bize Katılın