İstif Pazarında NEXEN Farkı

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

7-10 Haziran tarihleri arasında İFM’de yapılan WIN Eurasia Fuarı’na katılan firmalardan biri de Pusula Yedek Parça idi. Pusula Yedek Parça Satış Müdürü Yavuz ERCANLI ile fuar üzerine konuştuk.

Merhaba. Okurlarımız için kendinizi tanıtır mısınız?

1972 Trabzon doğumluyum. Erciyes Üniversitesi Elektronik Mühendisliği’nden lisans, Kültür Üniversitesi
İşletme’den yüksek lisans mezunuyum. Yaklaşık 25 yıldır Türkiye’nin önde gelen iş ve istif makineleri distribütörlerinde öncesinde yedek parça satış temsilciliği sonrasında müdürlük pozisyonunda görev aldıktan sonra 2021 yılında Pusula Yedek Parça’yı kuracak yeni bir oluşum içinde başladık ve devam ediyoruz.

Pusula Yedek Parça’yı kısaca tanıtır mısınız?

Pusula, iş ve istif makineleri sektöründe yedek parça ihtiyaçlarına cevap vermek adına kuruldu. İlk olarak forklift yedek parçaları, dolgu lastikleri ve depo ekipman tekerleri ithalat ve satışına odaklandık ve şimdilik bu şekilde ilerliyoruz.

WIN Fuarı’na katılım amacınız neydi? Fuar, beklentilerinizi karşılayabildi mi?

Bu bizim WIN Fuarı’ndaki ikinci senemiz. WIN bizim sektörün lokomotif fuarı olup yeni başlayan oyuncular için firmasını ve ürünleri tanıtmak adına büyük fırsat. Ziyaret için randevu almakta zorlanacağınız firmalar ile fuarda çok daha kolay irtibat kurabiliyorsunuz. Bir de bizim gibi kurumsal firmalardan kopup işletme açan birçok yeni işletme piyasada “al-sat”çı gibi algılanabiliyor. Pusula Yedek Parça direkt ithalat yaparak sektöre girdiğinden konumumuzun biraz daha bilinmesini de amaçladık. Fuar geçen sene çok sönük geçmişti ama bu yıl gerek bulunduğumuz salon içinde fuar firmasının katılımcıları kategorize ederek konumlandırması gerekse bizim geçen yıla oranla daha iyi bir yerde yer almamız beklentilerimizi fazlasıyla karşıladı.

Fuarda hangi markanın hangi ürününü sergilediniz?

Sektörde bilinen birçok forklift markası yedek parçaları, Wicke depo ekipman tekerleri ile iki yılda gayretlerimizle birlikte sektörde aranılan marka olan Güney Kore menşeli NEXEN Dolgu lastiklerini sergiledik.

Sergilediğiniz ürünlerin özelliklerinden bahsedebilir misiniz?

Bu konuda özellikle NEXEN markasından bahsetmek isterim. NEXEN’in gerek kauçuk oranı gerek desen ve gerekse kalitesiyle 2-3 vardiya yoğun çalışan forkliftlerdeki kaliteli dolgu lastik ihtiyacını karşılayan bir marka olduğunu aldığımız geri bildirimlere dayanarak çok rahat söyleyebilirim. Pazarda çok sayıda “premium” ifadesini kullanılarak üst segment lastik satılsa da NEXEN’in bu tanımı gerçekten hak ettiğini
görmek bizi mutlu ediyor.

Standınızı kimler ziyaret etti? Yurt dışından fuara ilgi var mıydı?

Biz daha çok özel forklift servis firmaları ile çalışıyoruz. Son tüketici birçok fabrika ile de tanışma fırsatımız oldu. Burada Pusula olarak biz daha çok kendi tamir-bakım atölyesi olan firmalar ile iletişimde olduk. Yurt
dışından da ilgi vardı ama az sayıda idi.

Fuarda sıcak satış imkânı oluştu mu?

Fuarda daha çok araç veya makine tarzı ürünlerde sıcak satış oluyor. Bizde sıcak temaslar ve deneme lastik projeleri konuşuldu, bu da bizim beklentilerimizi karşıladı.

Fuar organizasyonunu nasıl buldunuz? Bir öneriniz var mı?

WIN, Beylikdüzü fuar alanında iken çok daha büyük ses getiriyordu. Son 2 yıldır hem lojistik hem de diğer
salonlarda fuara ziyaretçi çeken lokomotif firmaların katılmayışı WIN’in popülaritesini sanki biraz daha aşağı çekiyor gibi. Bu konuya el atıp bir an önce eski sükseli WIN fuarlarına dönüş sağlanmalı diye düşünüyorum.

2024 yılında katılmak istediğiniz fuar ve fuarlar var mı?

WIN Fuarı’na tekrar katılacağız inşallah. Yine önümüzdeki yıl bu fuardan 1 hafta önce olacak Komatek Fuarı’nda da yer almayı düşünüyoruz.

Eklemek istediğiniz farklı bir konu var mı?

Sektörde bizim ölçekte hızla büyüyen yüzlerce firma var. Bizim gibi firmalar yetişmiş veya sektöre vakıf yeni çalışma arkadaşları bulmakta zorlanıyor. Sektörün rehberi olan Material Handling Dergisi’nin web sitesinde belki elaman ilan köşesi oluşturularak sektör içinde daha hızlı istihdamlar oluşturulabilir ve bu şekilde bizlere hizmetlerinize bir yenisini daha eklersiniz diye düşünüyorum.

İstif Pazarında NEXEN Farkı

Tamamen Ücretsiz Olarak Bültenimize Abone Olabilirsin

Yeni haberlerden haberdar olmak için fırsatı kaçırma ve ücretsiz e-posta aboneliğini hemen başlat.

Yorumlar kapalı.

Giriş Yap

İstif Material Handling ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!

Bizi Takip Edin

Bize Katılın