“Başarılı Olmamızın Nedeni Güçlü Bir Distribütörle Çalışmak”

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

UN Forklift’in Antalya’da düzenlediği bayi toplantısı ziyaretimizden sonraki durağımız Konya’ydı. UN Türkiye bayileri içinde en fazla satışa imza atan ve birincilik ödülünü kazanan Ertaş Forklif’i ziyaret ettik. Firma sahibi Erdal Alataş’la Konya forklift pazarını, lityum iyon akülü forklift satma pratiğini ve UN Forklift’i konuştuk.

Bugün Konya’dayız, UN Forklift Türkiye’nin Konya bayisi Ertaş Forklift’ten Erdal Bey’le birlikteyiz. Öncelikle tebrik ederiz, UN Forklift bayileri arasında Türkiye’de 2023 yılını şampiyonlukla tamamladınız. Bu konuda düşüncelerinizi alabilir miyiz?

Öncelikle hoş geldiniz Ersin Bey. 2023 yılı güzel bir yıl oldu, UN Forklift açısından da güzel bir yıl oldu. Burada başarılı olmamızın nedenlerinden biri güçlü bir distribütörle çalışmaktı. Sattıkları ürünün tamamen arkasında duran, son yıllarda çalıştığım en iyi ve gerçekten tam anlamıyla distribütördü. Bunun yanında biz bu bölgede yaklaşık 12 yıldır forklift ticareti yapıyoruz. Yaklaşık 2-2,5 yıldır kendi işletmemiz için koşturuyoruz. Bahadır Bey’le tanıştığımızda lityum forkliftlerle ilgili çok yoğun mesaimiz oldu. 2019 yılının sonunda başka bir markayla lityum akülü forklift satışı yapmıştım ve lityum iyonun ne olduğunu iyi biliyordum.

Biz tabii Bahadır Bey’le 2022’de tekrar bu ürünün üzerinde yoğunlaştığımızda sektördeki arkadaşlar lityuma olumsuz rapor verdi. Müşterilerimize olumsuz rapor gittiği için tabii ki biz de sahada zorlanıyorduk ama bunun yanı sıra biz yılmadık. 2022 yılında ektiğim tohumlar 2023 yılında meyve verdi. 2023 yılında Konya, Aksaray, Karaman ağırlıklı çalıştım. Bu çalışmalarımın neticesinde de gerçekten çok ciddi adetler yakaladım. 2 tondan tutun 7 tona kadar bölgemde lityum iyon makine sattım.

Piyasaya ilk girdiğinde UN pek bilinmeyen bir marka olduğu için ve Çin malı da olmasından dolayı tanıtma sürecinin çok zor geçtiğini söyleyebilirim. Tabii Çin malı hakkındaki olumsuz algı zamanla yıkıldı. Bugün ürünü verdiğim yerlerden 4600-5000 saatlere ulaşan makinalarım var. Yani çok yoğun çalışan makinalarım, günlük 2 vardiya çalışan non-stop makinalarımız var. Eski müşterilerimden hatırım dolayısıyla bir-iki adet alanlar gördüler ki çok iyi makinalarla karşı karşıyalar. Zamanla bunlar yeni siparişler geçtiler ve çevrelerine de tavsiye etmeye başladılar.

Konya bölgesi zor bir bölgedir, insanların alışkanlıklarını terk etmeleri kolay değil. Uzun yılların dizel alışkanlığının zamanla lityum iyona doğru kaymaya başladığını söyleyebilirim.

Sektör takipçileri ve İstif Material Handling okurları için Erdal Alataş’ı daha yakından tanıyabilir miyiz?

1982 doğumluyum, aslen Elazığ Sivriceli’yim. 2000 yılında turizm sektörüne girdim. Asıl mesleğim barmenlik. Uluslararası bir barmen olarak İstanbul, Antalya ve Kemer’de işletmecilik yaptım. 2011 yılına kadar sürdü bu macera. 2012’de Konya’ya geldim ve büyük bir forklift firmasının satış-pazarlamasını yapmaya başladım. Orada çok değerli kazanımlarım oldu. Piyasayı tanıdım, makinaları tanıdım ve Türkiye’nin hemen hemen her bölgesini gezdim. Bu durum bana, piyasayı Edirne’den tutun Doğubeyazıt’a kadar hepsini tanıma fırsatı verdi.

UN Forklift’in bayi toplantısında 25 civarında bayi vardı. Erdal Alataş ne yaptı da bu 25 firmanın önüne çıkarak onlardan daha fazla satış gerçekleştirdi?

 

Röportajımızın başında da söylediğim gibi ben direkt enerjimi tek kalem üzerine yoğunlaştırdım. İstanbul’dan da birçok firmadan ürün alıp satıyordum. Yani dizel grubunda inanılmaz adetler sattım ama lityum konusunda, UN konusunda tabii ki hiçbir zaman enerjimi kaybetmedim. “Ben bu ürünü satacağım ve bu üründen başarılı olacağım” motivasyonu sürekli vardı. Her gittiğim müşteriye de kesinlikle saatlerce anlattım. Başarının en önemli faktörlerinden biri de firmanın bize vermiş olduğu desteklerdi.

Bizim başarılı olmamızın kilit noktası kesinlikle satmış olduğumuz ürünün tamamen arkasında olmamız. Ürünün satış esnasından son noktaya kadar müşterinin hep yanındayız. Ayda en az bir sefer ürünümü ziyaret ederim, bir problem var mı diye.

Bu tempoda koştururken bir yandan problemlerle uğraşmak durumunda da kalabiliyorsunuz. Makine arızası gibi. Bu durumlarda UN Forklift’in servis hizmetleri devreye giriyor. Firmanın satış sonrası hizmetleri hakkında düşünceleriniz neler?

Firmadan kesinlikle çok iyi hizmet alıyoruz. Bizim servis arkadaşlarımız bu konuda oldukça başarılılar. Lityum konusunda çok tecrübesiz bir şekilde başladık, bütün sektör çok tecrübesizdi. Biz ne zaman Teknik Grup’u aradıysak, “Bizim böyle bir sorunumuz var, ne yapmamız gerekiyor” dediysek kesinlikle sonuna kadar kusursuz destek gördük. Daha sonraları servislerimiz alıştıkça ve biz alıştıkça hizmette bir otomatizasyon oluşuyor. Bazen en ufak bir problemde bile İstanbul’dan akşam uçağa binip sabaha müşterinin kapısında olduklarını çok iyi biliyorum. Bunu gerçekten yaşadık. Bizi de bu konularda çok iyi eğitiyorlar.

Peki Bahadır Beyler sizi birinci olarak açıkladıklarında neler hissetiniz? Türkiye birincisi olarak nasıl duygular oluşturdu sizde?

Gerçekten çok güzel duygulardı, onurlandırdılar bizi. Tabii ki burada önemli olan oradaki hediye çeki değil, bunlar sembolik şeyler. Ben bu işi zevk alarak yaptığıma inanıyorum, keyifle çalışıyorum. Her sabah erkenden masama geçip öğleye kadar yazışmalarımı yaparım, öğleden sonra da önceden belirlediğim müşterilerimi ziyaret ederim. Müşteriden bir talep geldiğinde anında çözme odaklıyız. Hem düzenli hem de keyif alarak çalışmaya gayret ediyorum. Bunun karşılığında, en çok satış yapan bayi olarak onurlandırılmak harika bir duygu.

2024 yıllı için nasıl hedefleriniz var?

Ben 2024’te de şampiyon olacağıma inanıyorum. Zaten 2024’ün alt yapısını bugünden değil, 2023’ü kapattığımda yapmıştım ve oraya yazmış olduğum bütün müşterilerime şu ana kadar planladığım ürünlerimi sattım. Dolayısıyla 2024 ödülüne de talibim. █

“Başarılı Olmamızın Nedeni Güçlü Bir Distribütörle Çalışmak”

Tamamen Ücretsiz Olarak Bültenimize Abone Olabilirsin

Yeni haberlerden haberdar olmak için fırsatı kaçırma ve ücretsiz e-posta aboneliğini hemen başlat.

Yorumlar kapalı.

Giriş Yap

İstif Material Handling ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!

Bizi Takip Edin

Bize Katılın