SLD Filtre’den Çankırı’ya Büyük Yatırım!..

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Türkiye’nin yerinde servis ve forklift, iş makinası lastiği tedariğinde önemli firmaları arasında yer alan Solidlas, SLD markasıyla filtre imalatına başladı. Çankırı Korgun’da büyük bir tesis kuran Solidlas’ın Genel Müdürü Refik AYDIN’la SLD’nin kuruluş hikayesine sizler için değindik.

Merhabalar Refik Bey. Bize SLD Filtre’nin kuruluş hikayesinden ve firmadaki görevlerinizden bahsedebilir misiniz?
Solidlas’ın kurucusu ve sahibiyim. Solidlas olarak 2016 yılından bu yana forklift sektöründe lastik tedarikçisi olarak faaliyet gösteriyoruz. Forklift sektörüne hitap eden bir ürün üretme hayalimizin sonucunda SLD Filtre ortaya çıktı.

SLD Filtre bünyesinde hangi markalar yer alıyor? Üreticisi veya temsilcisi olduğunuz markaların hikayesini sizden dinleyebilir miyiz?
SLD markasıyla hava ve hidrolik filtre üretiyoruz. Yağ, yakıt ve şanzıman filtrelerini de ithal ediyoruz.

SLD Filtre’nin anlamı nedir?
Solidlas firmamızın ismi. Firmamızın ismini çağrıştıracak bir isim düşünürken SLD ismi çok sıcak geldi. Bu ismi markalarımızdan ilki olarak belirledik.

SLD markanız hangi ihtiyaca binaen doğdu? Türkiye filtre pazarında ne gibi vaat keşfettiniz?
Pandemi sırasında ortaya çıkan tedarik zinciri krizi ile üretici olmanın önemini bir kez daha anladık. Ayrıca ülkemizin gelişmesinde ve kalkınmasında üretimin çok önemli bir rolü olacağı bilinciyle filtre üretimine kadar verdik.
Onlarca sektörde filtreler, üretilen ürünlerin bir parçası ya da sarf malzemesi olarak yer almaktadır. Çok değişik sektörlerde bir birlerinden çok farklı filtreler kullanılmakta olduğu için, filtre pazarının çok yaygın olduğunu gözlemledik.
Aynı zamanda daha ziyade emek yoğun bir üretim prosesi
olduğu için özellikle Avrupa pazarında rekabetçi olabileceğimizi ön gördük. Çoğunlukla da havaleli ürünler olduğu için başta Çin olmak üzere Uzakdoğulu üreticilerle rekabet edebileceğimizi fark ettik.

SLD Filtre’nin üretim bandında ne gibi ürünler var? Hangi sektörlere hitap ediyorsunuz?
Başlangıçta forklift ve iş makinalarına yönelik hava ve hidrolik filtre üretimine odaklandık. İç piyasanın talebini karşılamanın yanında ihracat pazarlarına da yönelmeyi hedefliyoruz.
Çankırı Korgun OSB’de 3600 m² kapalı alanlı bir fabrika satın aldık. Yatırıma kesintisiz olarak devam edeceğiz. Yatırımımızın yönünü pazarın talebine göre şekillendireceğiz.

SLD Filtre’ye müşteriler nasıl ulaşıyor? Markalarınızapotansiyel müşteri portföyünüzün ulaşım kanallarını açık tutmak adına ne gibi planlarınız var?
İlk etapta müşteri saha ekibimizle doğrudan müşterilerle temas etmeye başladık. Yapılan ziyaretlerde ürün ile ilgili bilgilendirmeler yaparak ürünlerin pazara girişini sağlamaya çalıştık.
Belirli bölgelerce toptancı bayiler oluşturarak son kullanıcı ve forklift servislerine bayilerimiz kanalıyla ulaşmayı hedefliyoruz.
Bir yandan Facebook ve Instagram gibi sosyal medya mecralarını ve Linkedin kullanırken, diğer yandan da internet sitemizi tasarımı devam ediyoruz.
Tüm bunların yanı sıra sektörel dergilere ilanlar vermeye başladık. Önümüzdeki yıldan itibaren yurtiçinde ve yurtdışındaki sektörel fuarlara katılmayı planlıyoruz.

Aküder, İsder, İmder, Platformder gibi sektörel dernekler sizin için ne ifade ediyor? Söz konusu sektörel derneklerin sektörün gelişime ne ölçüde katkı sunduklarını düşünüyorsunuz? Bu konuda sektör takipçilerine bir öneriniz var mı?
“Birlikten kuvvet doğar” bakış açısıyla sektör temsilcilerinin bir araya gelmelerini çok yararlı buluyorum. Yakın gelecekte bazı derneklerde üye olarak yer almayı hedefliyoruz.

Filtre sektörü için bir değerlendirmeniz var mı? Sektörün geleceği için düşüncelerinizi alabilir miyiz?
Üretemeyen toplular köle olmaya mahkumdurlar. Üretimin her çeşidi değerlidir. Ancak ithalatı ikame edecek katma değeri yüksek ürünler üretmeyi amaçlıyoruz. Elbette ürettiğimiz ürünleri sadece iç piyasaya değil, Avrupa başta olmak üzere tüm dünyaya ihracat yapma parolasıyla yola çıktık.

2024 fuarları için planlamanız var mı?
SLD Filtre olarak 2023 yılı hedefimizi sektörde talep edilen ürün çeşitliliğine ulaşmak olarak belirledik. 2024 yılından itibaren gerek yurtiçi gerekse de yurtdışı fuarlarda boy göstermeyi planlıyoruz.

 

 

SLD Filtre’den Çankırı’ya Büyük Yatırım!..

Tamamen Ücretsiz Olarak Bültenimize Abone Olabilirsin

Yeni haberlerden haberdar olmak için fırsatı kaçırma ve ücretsiz e-posta aboneliğini hemen başlat.

Yorumlar kapalı.

Giriş Yap

İstif Material Handling ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!

Bizi Takip Edin

Bize Katılın